АКТУАЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ В УМОВАХ СЬОГОДЕННИХ ВИКЛИКІВ

Добридень Алла Володимирівна

к. пед. н., доцент,

доцент кафедри виховних технологій та педагогічної творчості

Державний курс України на євроатлантичну інтеграцію, реформування Збройних Сил України згідно із стандартами країн НАТО, виклики щодо збереження цілісності й державності України, завдання консолідації суспільства для захисту України від збройної та інформаційної агресії з боку російської федерації – фактори, що зумовлюють запит суспільства на підвищення ефективності національно-патріотичного виховання молоді в закладах освіти з метою виховання громадянина-патріота, захисника України, готового зі зброєю в руках надійно захищати територіальну цілісність країни.

Сучасні дослідження у галузі національно-патріотичного виховання, проведені вченими, такими як І. Бех, М. Боришевський, О. Вишневський, Н. Дерев’янко, В. Костів, Т. Маланюк, Ю. Руденко, В. Сухомлинська, В. Ткаченко, Н. Чернуха, К. Чорна та інші автори, однозначно вказують на те, що національно-патріотичне виховання молоді повинно стати центральною частиною всієї виховної діяльності в освітній сфері.

Національно-патріотичне виховання залишається актуальним у сучасних умовах і зустрічається з численними викликами. Серед основних аспектів актуальності національно-патріотичного виховання в умовах сучасності можна виділити наступні пункти:

Збереження ідентичності. В умовах глобалізації і культурної різноманітності важливо зберігати і вдосконалювати національну культуру та ідентичність. Національно-патріотичне виховання сприяє збереженню мови, традицій, історії та цінностей нації.

Формування громадянської свідомості. Національно-патріотичне виховання сприяє формуванню громадянської позиції та відповідальності перед своєю країною. Це може включати у себе розуміння і повагу до конституційних прав і обов’язків громадян.

Протидія екстремізму та тероризму. Національно-патріотичне виховання може бути важливим інструментом в протидії екстремізму, в тому числі релігійного, і тероризму. Воно сприяє формуванню толерантності, розумінню різниці та повазі до інших культур і релігій.

Підтримка національної безпеки. Сильний національний дух та патріотизм сприяють зміцненню національної безпеки країни. Громадяни, які люблять свою країну та відчувають відповідальність перед нею, більш схильні захищати її від зовнішніх загроз.

Підтримка економічного розвитку. Патріотичні почуття можуть також сприяти розвитку національної економіки. Громадяни, які пишаються своєю країною, можуть бути більш схильні підтримувати місцеві підприємства та продукцію, що сприяє розвитку внутрішнього ринку.

Розвиток соціальної єдності. Національно-патріотичне виховання сприяє розбудові соціальної єдності та спільності цінностей серед громадян. Це сприяє вирішенню соціальних конфліктів, підтримує взаєморозуміння та співпрацю в суспільстві.

Активна громадянська участь. Патріотичне виховання може стимулювати активну громадянську участь. Громадяни, які гордяться своєю країною, частіше беруть участь у виборчих процесах, цивільних акціях, допомагають розвивати громадянське суспільство та беруть участь у вирішенні суспільних проблем.

Етичний розвиток. Національно-патріотичне виховання сприяє розвитку етичних цінностей, таких як чесність, порядність, повага до інших людей. Ці якості є важливими для побудови справедливого та розвинутого суспільства.

Гармонійний розвиток особистості. Патріотичне виховання допомагає особистості розвиватися гармонійно, враховуючи її патріотичні почуття та глибоке розуміння власної культури та ідентичності. Це сприяє психологічному благополуччю та самореалізації особистості.

Адаптація до змін. В умовах швидких соціокультурних та економічних змін національно-патріотичне виховання допомагає людям адаптуватися до нових реалій, зберігаючи при цьому свої корені та цінності.

Загалом, національно-патріотичне виховання є важливим елементом будь-якого суспільства, оскільки воно сприяє формуванню гармонійних, відповідальних та свідомих громадян, які готові приносити користь своїй країні та спільноті в цілому.

Узагальнюючи, національно-патріотичне виховання залишається важливим елементом суспільства, яке сприяє формуванню активних, свідомих та відповідальних громадян, готових приносити користь своїй країні та спільноті.

Список використаних джерел:

1. Бех І. Патріотичне виховання дітей та молоді. Позашкілля. 2018. № 10. С. 9-16.

2. Ващенко Г. Виховний ідеал : підручник для педагогів, вихованців молоді і батьків. 3-є вид. Полтава : Полтавський вісник, 2016. Т. 1. 199 с.

3. Концепція національно-патріотичного виховання. Додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 64.

4. Костів В. Теоретичні засади морально-патріотичного виховання дітей і молоді в умовах регіону. Морально-патріотичне  виховання дітей та молоді:  етнографічні засади : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., Косів–Вижниця, 26–28 жовтня 2016 р. Снятин : Прут Принт, 2016.С. 7-16.

5. Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах. Додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 64.